12 rzeczy, które twoja kupa mówi o twoim zdrowiu


W XXI wieku w końcu zaczynamy rozumieć co ma wpływ na nasze zdrowie. Jednak często zapominamy, aby zwracać uwagę na sygnały jakie daje nam nasz organizm. Czy kiedykolwiek analizowałeś swój stolec? Jak to tylko możliwe, jego kolor i kształt mogą ujawnić wiele informacji na temat twojego zdrowia.



1. Biały

Białawe, szarawe lub gliniaste stolce wskazują na brak żółci. Może to wskazywać na problemy z wątrobą i woreczkiem żółciowym, ponieważ są one tam, gdzie są produkowane i przechowywane. Może to być wszystko, od zablokowanych przewodów i kamieni żółciowych do marskości.

Biały śluz na brązowym stolcu może być oznaką choroby Leśniowskiego-Crohna.



2. Zielony

Zielony kolor może być spowodowany spożyciem warzyw w chlorofilu (np. Szpinak), zielonymi barwnikami spożywczymi w napojach i suplementami żelaza.

Jeśli jedzenie nie jest przyczyną, oznacza to, że stolec zbyt szybko przechodzi przez przewód pokarmowy i nie ma czasu, aby uzyskać wystarczającą ilość żółci i bilirubiny.



3. Żółty

Żółty stolec może być oznaką zablokowania dróg żółciowych i złego wchłaniania tłuszczu. Innym powodem jest brak enzymów wytwarzanych przez trzustkę, co może być wskazówką w przypadku przewlekłego zapalenia trzustki, celiakii i mukowiscydozy.

Ale nie panikuj! Żółta kupa może również zawierać dużo marchwi lub dużo żółtych napojów.



4. Czarny

Czarny stolec może pojawić się z powodu przyjmowania leków (takich jak aspiryna, ibuprofen i suplementy żelaza) lub krwawienia w jelitach. To ostatnie jest oczywiście powodem, aby natychmiast skontaktować się z lekarzem.

Częsta przyczyna leży w jedzeniu. Czarne i niebieskie pokarmy, takie jak jagody lub lukrecja, mogą dać ten odcień.



5. Czerwony

Na czerwony stolec zazwyczaj wpływa dieta. Buraki, kolorowe napoje, pomidory … pomyśl tylko o tym, co ostatnio spożyłeś.

Jednakże, jeśli jedzenie nie jest przyczyną, nadszedł czas, aby zadzwonić do lekarza. Krew w twoim kupie jest alarmującym znakiem. Może to być szczelina odbytu lub coś poważniejszego, jak hemoroidy, wrzodziejące zapalenie okrężnicy, a nawet rak.



Kształt kupy

Jeśli nadal nie wierzysz, że obserwowanie stolca jest normalne, niektóre badania naukowe mogą Cię przekonać. Aby zidentyfikować rodzaje kupek i pomóc ludziom zachować zdrowie, zobacz 7 rodzajów kału i ich znaczenie.

1.

Wygląd: Oddzielne bryły przypominające orzechy lub kóz.

Znaczenie: Ciężkie zaparcia.

Ten typ stolca oznacza, że twoje ciało nie ma błonnika. Aby to naprawić, spróbuj zjeść więcej produktów bogatych w błonnik, takich jak makaron pełnoziarnisty, maliny i soczewica.



3.

Wygląd: Kiełbasa, szeroka i nierówna.

Znaczenie: Zaparcia.

Ten typ stolca jest również spowodowany brakiem włókna. Niepożądane przyczyny zaparcia mogą obejmować długotrwałe przyjmowanie leków przeciwbiegunkowych i brak aktywności fizycznej. Zaleca się jeść owoce i warzywa oraz wykonywać ćwiczenia.



4.

Wygląd: pęknięta kupa w kształcie kiełbasy.

Znaczenie: Normalny stolec.

Dobrze ci idzie! Nie zapomnij chodzić i pić więcej wody.



5.

Wygląd: Miękki, w kształcie kiełbasy i gładki.

Znaczenie: Idealny stołek.

Staraj się utrzymać zrównoważoną dietę i unikaj stresujących sytuacji, aby zachować rzeczy takimi, jakie są.



6.

Wygląd: Miękkie grudki o wyraźnych krawędziach.

Znaczenie: Lekka biegunka.

Może to być również objaw zespołu jelita drażliwego. Aby było lepiej, spróbuj jeść pokarmy o niskiej zawartości błonnika, takie jak banany, krakersy i ziemniaki.



7.

Wygląd: puszyste kawałki o poszarpanych krawędziach.

Znaczenie: Łagodna biegunka.

Może w diecie jest za dużo błonnika. Pij więcej, aby uniknąć odwodnienia i trzymaj się gotowanych ziemniaków i bananów. Możesz także wypróbować niektóre leki bez recepty, takie jak Imodium lub Pepto-Bismol. Jeśli problem trwa dłużej niż 2 dni, skonsultuj się z lekarzem.



8.

Wygląd: Płyn bez stałych kawałków.

Znaczenie: Ciężka biegunka.

Może to być objaw zatrucia pokarmowego, nietolerancji laktozy, infekcji bakteryjnej lub przyjmowania leków. Pij dużo wody, aby zwalczyć odwodnienie i spróbuj leków bez recepty. Jeśli objawy nie ustępują po 2 dniach lub jeśli odczuwasz ból, skonsultuj się z lekarzem.

Jak się masz w swoim ciele? Czy w razie potrzeby konsultujesz się z lekarzami? A może próbujesz radzić sobie samemu? Udostępnij w komentarzach poniżej!


12 rzeczy, które twoja kupa mówi o twoim zdrowiu

Nie ma takiego spania!

Nie zrobiłeś nic przez ostatnie 2 minuty. Zamknij to okno albo obczaj najciekawsze posty.